Enako kot na drugih podroÄjih, gre Å¡e posebej v partnerskem odnosu enkrat gor, drugiÄ dol. In enako kot na drugih podroÄjih, se tudi v odnosih Å¡e najbolj pokaže, da je lepo biti v odnosu, ko ta cveti in da bi najrajÅ¡i stisnil rep med noge, ko »zagusti«. Ampak šele takrat ko ni vse cvetoÄe, se pravzaprav pokaže, koliko Å¡e »manjka« obema, da lahko uspeÅ¡no prebrodita krizne Äase, Äe sploh.
Ogromno je Älankov, knjig, nasvetov na temo, Äesa vse ne smemo delati ali kaj vse bi morali delati za dober partnerski odnos in veliko tega je zelo uporabnega (npr. vzeti si Äas drug za drugega, pohvale, pogovor, preseneÄenja, veÄ nežnosti, spontanosti ipd.). Dobro no, tudi iz lastne izkuÅ¡nje vem, da vsi ti nasveti najbolj »pijejo vodo« takrat, kadar doma vse Å¡tima. Takrat sem z lahkoto bolj ljubeÄa, prijazna, dovzetna, potrpežljiva in pohvalim moža, kadar je pospravil posodo iz ali v  pomivalca… (a ne, ko da je to kaj takega, kaj vse moram jaz narediti, pa me nihÄe ne pohvali ;-)).
Znano, kajne? Pravi izziv, kako reÅ¡iti zvezo, torej postane, ko sta si s partnerjem zelo oddaljena, ko že zelo malo komunicirata, ko je vse, kar si Å¡e povesta en sam oÄitek, kljubovanje in zamera. Kajti težko, skoraj nemogoÄe je biti obziren in pozoren in potrpežljiv in planirati romantiÄen veÄer v dvoje, ko si prizadet, ko je vse na tebi, ko težko sploh prenaÅ¡aÅ¡ partnerjevo prisotnost ob sebi… ko veÅ¡, da je vajin odnos tik na tem, da se sesuje kot hiÅ¡ica iz kart. In ko niti nisi povsem prepriÄan, ali si sploh želiÅ¡ reÅ¡iti zvezo…
Dobro je Å¡e posebej v teh težkih trenutkih vedeti, da ni odnosov (družine) brez prepirov. Odnosi brez prepirov ne obstajajo. Pa vendar kljub prepirom nekateri odnosi preživijo, spet drugi pa ne. Kajti ne uniÄuje odnosov to, da se prepiramo, paÄ pa, kako se prepiramo in tukaj naredimo v zvezi najveÄ napak, najveÄ Å¡kode.
Poglejmo najprej 4 najpogostejÅ¡e napake, s katerimi uniÄujemo odnos:
- Prekomerne reakcije – vpitje, kriÄanje, dretje, klofute, praktiÄno popolna izguba nadzora.
- Izogibanje – bežanje od konflikta.
- NespoÅ¡tovanje – kritika, prezir, zmerjanje, poniževanje, kletvice, obkladanje z imeni, naÄini, s katerimi povsem pohodiÅ¡ Äloveka.
- Imeti prav – protinapad, oporekanje, tekmovanje, dokazovanje, partner ne glede na okoliÅ¡Äine nikoli nima prav, nikoli ne naredi niÄesar prav.
ObiÄajno se v konfliktih vsak od nas odzove na enega od zgornjih naÄinov, kar je v veÄji meri odvisno tudi od tipa osebnosti. Obstajajo pa Å¡e druge Å¡kodljive napake, ki jih delamo:
5. Ne vzamemo si Äasa, da bi se nekoliko »skulirali« in pomirili (dejansko pomaga že Äe se samo za nekaj trenutkov umaknete, predihate in nato vrnete do partnerja)
6. Obtoževanje za pretekle napake (ali lahko pomaga, Äe v konflikt, ki poteka trenutno vpletete Å¡e nekaj iz daljne preteklosti? Å e posebej ni v redu, Äe se stalno ponavljajo eni in isti oÄitki, sploh Äe je partner že pozabil nanje oz. menil, da je to že preteklost. Obtoževanje privede do Å¡e veÄje zagrenjenosti).
7. ObraÄanje krivde na partnerja (Äe ti partner zaupa in pove nekaj, kar ga je zmotilo oziroma ga frustrira, potem ni primerno, da ga takoj napadeÅ¡ in obsodiÅ¡ za nekaj, kar moti tebe. NiÄ ni bolj groznega od tega, ko je jasno kot beli dan, da je partner naredil napako, mu poveÅ¡, da te je to prizadelo, potem pa vso krivdo zvali nate in imaÅ¡ obÄutek, da si vedno ti vsega kriv! Bodi Älovek in pokonÄno prenesi to, kar se ti oÄita, ne menjaj teme in ne poskuÅ¡aj omalovaževati partnerja, Äe tokrat res ni naredil niÄ narobe!)
8. Podcenjevanje partnerjevih potreb in obÄutkov (nikoli ne moreÅ¡ vedeti, kako se partner poÄuti, Äe se vsaj ne potrudiÅ¡ vživeti v njegovo kožo – kaj in zakaj ga je tako prizadelo in kako bi se poÄutil ti, Äe bi ti partner naredil isto. To lahko narediÅ¡ tako, da ga posluÅ¡aÅ¡, mu ne skaÄeÅ¡ v besedo, ga ne prekinjaÅ¡. Ne pojasnjuj mu ali opraviÄuj svojih dejanj, paÄ pa ga preprosto vpraÅ¡aj: »Kaj zdajle potrebujeÅ¡?«. To vpraÅ¡anje lahko razoroži tudi najbolj jezno osebo.)
9. Igramo igro zamere (za vse krivimo partnerja, se smilimo sami sebi, kuhamo zamero ali ga celo dolgoroÄno kaznujemo – veliko žensk to naredi tako, da partnerju odreka spolne odnose . V odnosu sta vedno oba in oba morata prevzeti svoj delež odgovornosti za napake, le to je podlaga za dober odnos. Zamere ga uniÄujejo.)
10. O prepiru govorimo tretji osebi – mami, prijateljici, sosedi… (NiÄ ni narobe, Äe imaÅ¡ dobro prijateljico/prijatelja, s katerim se lahko o vsem pogovoriÅ¡. Toda ne razlagaj tega vsem po vrsti in Å¡e posebej, Äe to razlagaÅ¡ osebi nasprotnega spola ne izpostavljaj tega partnerju –, ker mu s tem dajeÅ¡ obÄutek, da zate ni pomemben!)
Torej, Äe je vajin ali pa katerikoli tvoj odnos, v krizi in Äe se Å¡e posebej veliko prepirata in »si gresta na živce«, potem te bo najbrž razmiÅ¡ljanje o tem, da bi morala preživeti veÄ Äasa z njim v tej toÄki samo Å¡e dodatno frustriralo. ZaÄeti je treba tam, kjer se paÄ najbolj kadi in je potrebno ukrepati, korak za korakom. Najprej se osredotoÄi na to, kako se prepirata, kako se odzivata, predvsem pa se osredotoÄi na svoje (uniÄujoÄe) reakcije v konfliktih in razmisliti o tem, da ubereÅ¡ drugaÄno strategijo; tako, ki ne bo neposredno Å¡kodovala partnerju in vama obema, predvsem pa tako, ki bo partnerju spet dala obÄutek, da ne gre samo zate, paÄ pa mu bo dala vedeti, da ti je pomembnejÅ¡i kot dokazovanje, da imaÅ¡ prav in on/ona narobe. Saj si tudi ti to želiÅ¡ od partnerja, kajne? Torej bodi najprej ti ta sprememba, ki jo želiÅ¡ videti.
Saša
P.s. najbrž ni odveÄ dodati, da te napake delamo tudi v drugih odnosih in da vedno lahko naredimo drugaÄe
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.