ÄŒe me redno  berete in spremljate (HVALA :)) ste verjetno že ugotovili, da je moj najveÄji vzornik Jim Rohn. Na žalost ga od lanskega decembra ni veÄ z nami, toda njegove misli in filozofija ostajajo za vedno.
Izmed mnogih življenjskih strategij, ki nam jih na tako preprost naÄin predstavlja, mi je Å¡e posebej vÅ¡eÄ njegova Filozofija mravelj (The Ant Filosophy).  Primerjave z živali nam niso tuje  in tako se nemalokrat hvalimo, da  smo drzni kot levi, samotarski kot volkovi, nežni kot mucke, plaÅ¡ni kot miÅ¡ke, elegantni kot konji … Le redko kdo pa se lahko pohvali oz. niti ne,  da je marljiv… kot mravlja. Marljivost oz. Å¡e bolje discipliniranost  je tista nujna vrlina, ki mravljo pripelje do hrane. Disciplina zanjo pomeni, da vedno poÄne tisto, kar mora poÄeti. In ne razmiÅ¡lja o tem. Pri veÄini ÄloveÅ¡kih bitij pa disciplina pomeni, da veÅ¡, kaj bi moral poÄeti za svojo “hrano” in ravno tega ne poÄneÅ¡.  OdlaÅ¡aÅ¡. OdlaÅ¡anje  pa te vodi v razoÄaranje. Ljudem, ki so v življenju iskali svojo hrano in ki so bili zanjo narediti vse, kar zmorejo in ki pri tem niso odnehali ne glede na okoliÅ¡Äine, so v življenju uspeli. Najprej pa so se znebili izgovorov in so nehali odlaÅ¡ati,  preÅ¡li so od besed k dejanjem. ZaÄeli so delati vse tisto, Äesar  neuspeÅ¡ni ne marajo. Sprejeli so odloÄitev. ZaÄeli so s svojim prvim jabolkom na dan, da bi izboljÅ¡ali svojo prehrano in izgubili težo. ZaÄeli so s prvo knjigo, ki jim je naredila premik v glavi. Poiskali so pomoÄ, da bi lažje napredovali. Å li so na prvo sreÄanje, da bi bili bolj pozitivni. ZaÄeli so se uÄiti, kako postati boljÅ¡i vodja. Vztrajali so in Å¡e vedno razvijajo svoje sposobnosti in se uÄijo novih veÅ¡Äin in izboljÅ¡ujejo svoja življenja in življenja drugih ljudi. Na mnogih podroÄjih so levi, konji, biki, tigri. Nemalokrat mucke, miÅ¡ke ali želve. Predvsem pa so najprej mravlje. Marljivi, disciplinirani,organizirani, ciljno naravnani. In ranljivi.
ÄŒe ste si kdaj samo za hip vzeli Äas in se ustavili poleg kakÅ¡nega mravljiÅ¡Äa ali samo previdno prestopili Äetico mravelj, ste bili zagotovo navduÅ¡eni nad tem, kako organizirane so te male živalice.  In kaj ste Å¡e lahko opazili…?
1.     Mravlje nikoli ne odnehajo
Ne glede na to, kako težka je njihova pot, vedno opravijo svoje delo. Marljivo hitijo iz mravljiÅ¡Äa po hrano in jo prinesejo nazaj v mravljiÅ¡Äe, ne glede na vse. OsredotoÄene so samo na zbiranje hrane.  In nikoli ne odnehajo, preden je ne dobijo. Tudi ko jim nekaj pride na pot, se trudijo toliko Äasa, da vedno najdejo novo pot. In vedno jim uspe.
Koliko smo sami osredotoÄeni na svojo »hrano« in koliko smo se pripravljeni potruditi zanjo?
2.     Mravlje lahko nosijo precej težje breme od njih samih
Ko najdejo svojo hrano, jo bodo na vsak naÄin želele prinesti v mravljiÅ¡Äe, ne glede na težo bremena (lahko nesejo 20x težje breme). Velikokrat se dela lotijo v skupini in se tako s skupnimi moÄmi potrudijo, da jo pririnejo domov. ÄŒe jim ne uspe prviÄ ali Äe pridejo do ovire, najdejo drugo pot, Äetudi to pomeni, da morajo okrog ovire.
NaÅ¡e skrbi, strahovi in dvomi so mnogokrat težji od nas samih. Sposobni smo jih sicer nositi s sabo, toda velikokrat klonimo pod težo bremena. Mnogokrat niti ne poskuÅ¡amo reÅ¡iti problema, ker nam je lažje takoj reÄi »ne morem«. Pomislite, kako odreagirate oz. kaj reÄete svojemu otroku, ki vam reÄe, da ne more sam pospraviti sobe ali voziti kolesa ali nesti težke torbe do vrat… Pomagate mu. Kolikokrat pa sami zaprosimo za pomoÄ, ko imamo obÄutek, da je vsa teža sveta na naÅ¡ih ramenih? Koliko se dandanes podjetja zavedajo, da uspeh temelji na povezovanju kolektiva in ne nasprotno?
3.     Mravlje celo poletje razmišljajo o zimi in dajejo vse od sebe
Ne glede na to, da imajo Äez poletje na voljo dovolj hrane, se mravlje ne predajajo užitkom, ampak se že pripravljajo na zimo, zbirajo hrano in delajo zaloge za zimo, brez prestanka, brez omejitev.  Naberejo toliko hrane, kolikor lahko in dokler lahko. Kajti vedo, da bo zima neizbežno priÅ¡la. Vedno pride. In zavedajo se, da je poleti lažje najti hrano kot pozimi. Ko pride zima je lahko že prepozno.
Zima sledi jeseni. Pomlad sledi zimi. Poletje sledi pomladi. Vsi vemo, da se bo to zgodilo, toda nikoli ne vemo, kdaj toÄno bo zaÄel padati sneg ali kdaj bo udarila vroÄila. Kaj delamo danes, da bo naÅ¡a  prihodnost boljÅ¡a od preteklosti? Ali dajemo vse od sebe in delamo po svojih najboljÅ¡ih zmožnostih?
4.     Mravlje celo zimo razmišljajo o poletju
Ne glede na hude razmere, mravlje vedno zastopajo filozofijo »tudi to bo minilo«. Preživijo zimo, ker vedno priÄakujejo poletje, ker poletje vedno pride. Ker za dežjem vedno posije sonce, ko bodo spet lahko brez težav priÅ¡le do hrane.
Vsi imamo dobre in slabe dneve, boljÅ¡a in slabÅ¡a obdobja in  to je nekaj povsem normalnega. Ne poskuÅ¡ajte delati na tem, da se nikoli ne boste slabo poÄutili. Temu se nihÄe ne more izogniti. Kar pa si lahko zadate za cilj pa je odloÄitev, da vas slabi dnevi, porazi, neuspehi in  padci ne bodo dotolkli in da se boste vedno pobrali, ne glede na vse.  Vsakemu padcu vedno spet sledi dvig, vzpon. In kadar smo povsem na dnu imejmo pred oÄmi, da se lahko zelo naglo spet dvignemo. In to že, Äe naredimo eno majÄkeno spremembo. Ne priÄakujmo, da nas bodo dvignili drugi. Lahko nas samo navduÅ¡ijo, da zaÄnemo verjeti, Äesa vse smo zmožni. In ne oÄitajte si napak, kajti napake so vredne veÄ kot zlato. Glejte na svoj trenutni neuspeh kot na priložnost oz. izziv, da morate naslednjiÄ narediti nekaj drugaÄe (sprejeti drugaÄne odloÄitve) in ne ponavljajte istih napak. To vas res lahko zelo drago stane.
ZaÄnite s tem, da boste vsaj eno uro na  dan igrali mravljo. Lahko tisto hudo. Cilj je, da najdete svojo hrano. Zagotovo bodo rezultati že na koncu prvega dneva drugaÄni kot jih imate obiÄajno. Da o tem, Äe boste to Å¡e kdaj ponovili, sploh ne govorimo 😉
p.s. mravlje so tudi Å¡e vse kaj drugega:  nekatere vrste so zelo hude in njihov ugriz zelo boli;  imajo zelo moÄne noge in zelo hitro teÄejo;  imajo najveÄje možgane med insekti;  Äe najdeÅ¡ na morju eno mravljo v postelji, iz lastne izkuÅ¡nje povem, da je ta v izvidnici in da jih bo kmalu Å¡e veÄ 🙂
ÄŒe že sanjate, sanjajte na veliko! Vam bo vzelo enako Äasa 🙂
Saša
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.