Nisem si  še povsem opomogla od »podopustniÅ¡kega sindroma«, vendarle sem se nekako le spravila k pisanju –  iz treh povsem preprostih razlogov:
1.) Ker sem ravno z dopusta in je danes najbolj obiÄajno vpraÅ¡anje, ki ga dobim »Kako je bilo na dopustu?«; 2.) Ker je najboljÅ¡i recept za po-dopustniÅ¡ko maloduÅ¡je, da se spraviÅ¡ k delu. (Rada imam delo. Delo me navduÅ¡uje. Sedim in ga gledam ure in ure ;)); 3.) Ker sem se tako kot vsi obiÄajni smrtniki dan po dopustu najprej spopadla z maili in obÄasnim praznim gledanjem skozi okno (ali je bilo ravno obratno?). Å ele Älovek po imenu Seth Godin in njegov Älanek “Is everything perfect?”  me je dokonÄno predramil v realnost (kot že veÄkrat). Pa dopust na koncu sploh ni igral velike vloge pri tem…
ZaÄne se s pozdravom, zaÄetnem dejanju vsake komunikacije. Od preprostega »živjo«, ki nakazuje, da nekoga prepoznamo, do bolj kompliciranih  »kako služba?« in »kaj dogaja?«. ÄŒe družba od nas priÄakuje, da moramo biti na vseh podroÄjih super, lepi, mladi in sploh perfektni, smo tudi pozdravljanje pretvorili v »naÅ¡tej vse stvari, ki v tvojem življenju ne Å¡timajo tako kot bi morale.« Â
ÄŒe prevedemo v prakso, to izgleda tako, da vas Å¡ef v službi vpraÅ¡a, kako je, vam pa Å¡e na misel ne pride, da bi mu rekli, da vas je stranka maloprej pohvalila za prijaznost, paÄ pa mu rajÅ¡i poveste, da je klima (spet) nehala delati in da je bilo (spet) peklensko vroÄe, da so se stranke stalno pritoževale, da Äistilka (spet) ni izpraznila vseh koÅ¡ev, da niti sluÄajno ni bilo možno obdelati vseh naroÄil… »Hej, Tina, kako si?« »Tako-tako, ravno sem od zdravnika, imam spet neke težave, pa saj veÅ¡, kako je potem s plaÄo, ko si na bolniÅ¡ki, pa Å¡e otroke imam doma in ne morem niÄesar narediti…« »Martina, kako je bilo na dopustu?« »Ah, ne spraÅ¡uj, Äisto preveÄ vroÄe je bilo, ampak to ni niÄ v primerjavi s tem, da so možu ukradli denarnico, pa saj veÅ¡, moÅ¡ki so cele dneve pili in kartali, kdo misliÅ¡, da bo potem skrbel za vse ostalo, kot vedno…«
Ali je res treba posluÅ¡ati vso to jamranje, ob vseh svojih problemih?! Kaj ni potemtakem res Å¡e najbolje, da se enostavno obrnemo stran in niti ne ogovorimo veÄ osebe, ki nam ne zna povedati niÄ lepega?  Morda res. OdloÄitev prepuÅ¡Äam vam. Toda ste že kdaj pomislili, koliko možnosti za iztoÄnico sploh daste svojemu sogovorniku? Preden povsem opustite upanje in preden boste naslednjiÄ imeli na koncu jezika »Kaj dogaja?« ali »Kako je bilo v/na…?« vam izdam  namig za drugaÄen izzid: presenetite sogovornika najprej s kakÅ¡nim komplimentom glede videza in dobrovoljno vpraÅ¡ajte »Kaj bo dobrega?«, »Kaj mi boÅ¡ danes lepega povedal-a?«, »No povej, kako lep je danes tvoj dan?« S tem boste zagotovo omehÄali teren in odvrnili pozornost, da bi se takoj zaÄeli pogovarjati o preteklosti in slabih stvareh. Naredili boste nekaj dobrega, zase in za sogovornika. Å e vedno mislite, da je bolje sploh ne pozdraviti? OK, kaj pa sami odgovorite nekomu,  ko vas vpraÅ¡a »Ojla, kje si ti, kaj dogaja?«
Â
Â
Â
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.