ZaÄne se povsem nedolžno: z možem gresta k prijateljem na veÄerjo. Otroci se veselo igrajo, odrasli klepetajo ob obloženi mizi. Ne mine dolgo, ko se klepet obrne v pritoževanje in jamranje.
Eden se pritoži nad dogajanjem v službi, druga nad nedavnim obiskom taÅ¡Äe, tretja nad nevzgojenimi otroki in problemi v Å¡oli in potem Å¡e sam pripomniÅ¡ nekaj negativnega nad svojo žlahto. Ena sama pritožba in že je tu cel plaz nezadovoljstva in kritik.
Le malo veÄ pozornosti in opazil boÅ¡, da je pritoževanje v komunikaciji nekaj povsem vsakdanjega. Menda s pritoževanjem pogosto prebijemo led v pogovoru. Povemo nekaj negativnega, zato, ker vemo, da bomo s tem dobili veÄji odziv, kot Äe bi povedali nekaj pozitivnega.
Najpogosteje se pritožujemo, ker se želimo olajÅ¡ati. Ko pokliÄeÅ¡ prijateljico, da ji poveÅ¡, kako utrujena si zaradi otrok, ne iÅ¡ÄeÅ¡ zdravniÅ¡ke razlage. ŽeliÅ¡ dobiti potrditev in soÄutje. Tudi to, da se pritožiÅ¡ nad voznikom, ki te je izsilil, te olajÅ¡a.
Toda obstajajo tudi ljudje, ki se nenehno pritožujejo in godrnjajo brez posebnega namena ali želje, da bi reševali svoje probleme ali da bi bili bolj povezani z drugimi.
Bolj v Å¡ali kot zares, bi jih od drugih lahko loÄili nekako takole:
Optimisti: vidijo kozarec na pol polnPesimisti: vidijo kozarec na pol prazen
‘KroniÄni godrnjaÄi’: vidijo kozarec, ki je rahlo okruÅ¡en ali spraskan, voda v njem ni dovolj hladna ali Äista, na vrhu plava smet, kar pomeni, da najbrž kozarec ni bil dobro opran in bo na koncu celo staknil kakÅ¡en virus; “zakaj se to vedno dogaja meni?!”
Kako se pogovarjati s ‘kroniÄnim pritoževalcem’?
Verjetno si misliÅ¡, da že s pesimisti ni najbolj enostavno, kaj Å¡ele s kroniÄnimi godrnjaÄi. Pa vendar ne gre za neko ‘posebno sorto’. Zanimivo je, da sami sebe sploh ne vidijo kot negativne. Po njihovo je svet tisti, ki je negativen in poznajo samo en naÄin, kako se odzvati nanj. Godrnjajo in se pritožujejo nad svetom, v veri, da s tem mislijo dobro. In v resnici so to lahko relativno pozitivni ljudje, ki pa se le ne znajo izraziti v pozitivni luÄi.
Vsak od nas ima zagotovo vsaj eno tako osebo v svojem življenju, najverjetneje pa Å¡e kakÅ¡no veÄ. Najtežje se je s tem spopadati, kadar je kroniÄni pritoževalec družinski Älan, saj se pred njimi naÄeloma ne moreÅ¡ umakniti. Niti ti tega ne bi svetovala, saj to ne bo niÄesar reÅ¡ilo, vsaj na dolgi rok ne. In dokler ne narediÅ¡ vsega, kar paÄ sam lahko narediÅ¡ za boljÅ¡i odnos s to osebo.
Kako torej ravnati z njimi in po možnosti celo doseÄi, da se ne bodo veÄ (toliko) pritoževali?
Pomisli, kakÅ¡na je tvoja obiÄajna reakcija, kadar imaÅ¡ opravka z osebo, ki se veliko pritožuje (taÅ¡Äa, sodelavka, mama, partner itd): ali zavijaÅ¡ z oÄmi, ugovarjaÅ¡, prepriÄujeÅ¡ v stilu ‘saj ni tako hudo’ , ‘poglej bolj pozitivno’ ali pa celo ignoriraÅ¡ in povsem presliÅ¡iÅ¡, kar govorijo (rajÅ¡i brskaÅ¡ po telefonu)? Te Äudi, da jih to Å¡e dodatno podžge in spodbudi k temu, da ‘pretiravajo’ in tako hitro najdejo Å¡e dodatnih 10 razlogov za njihovo nezadovoljstvo, ki jih moraÅ¡ sliÅ¡ati, da boÅ¡ bolje razumel njihovo grozno situacijo?
To lahko traja v nedogled in družinsko kosilo s taÅ¡Äo se sprevrže v popolno katastrofo (spet). Upam, da ti je jasno, da se ta taktika ne obnese.
Ko boÅ¡ naslednjiÄ v taki ali podobni situaciji, pokaži osebi, da jemljeÅ¡ resno, kar ti govori in da ti ni vseeno, da se tako poÄuti. Ne glede na to, kako nemogoÄe se zdi, potrudi se po svojih najboljÅ¡ih moÄeh, da boÅ¡ res sliÅ¡al, kaj ti govori.
Prav vsak je sposoben besed kot npr.: “To mora biti pa res zoprno, lahko si predstavljam…” ÄŒe verjameÅ¡ ali ne, bo veÄina nehala s pritoževanjem že po nekaj minutah, Äe le ne boÅ¡ dodatno prilil na ogenj s tem, ko takoj ponudiÅ¡ reÅ¡itev ali pa boÅ¡ želel pogovor speljati v druge vode.
Ko oseba zaÄuti, da ima tvojo pozornost, da jo zares posluÅ¡aÅ¡, je Äas, da pokažeÅ¡ soÄutje, pristno kot le lahko. Kako to narediÅ¡?
Poskusi se postaviti v njeno kožo in si predstavljaj, kako bi se ti poÄutil na njenem mestu. Težko si potem Å¡e ‘pameten’. Takrat samo SI in to je najboljÅ¡e ‘orožje’. Å e posebej, ker ljudje pogosto sploh ne želijo nasveta, paÄ pa želijo samo nekomu povedati o svojih težavah – si olajÅ¡ati duÅ¡o. In to lahko razumeÅ¡, kajne?
Kako se pogovarjati s ‘kroniÄnim pritoževalcem’?
Seveda je možno, da oseba ne bo upoÅ¡tevala tvojega nasveta in spoÅ¡tovala tvoje podpore. V tem primeru je treba jasno zaÄrtati mejo, kajti nisi odgovoren za njegove odloÄitve. Povej ji, da bi ji rad bil Å¡e naprej v oporo, ker ti veliko pomeni. In da ne boÅ¡ veÄ posluÅ¡al, kako zaniÄ in slabo je vse, ker to nikomur ne koristi. Če se hoÄe Å¡e naprej pritoževati in biti negativna, je to njena odloÄitev – ampak tebe v tem primeru ne bo zraven. ÄŒe oseba uživa v družbi s tabo, potem jo bo to po vsej verjetnosti spodbudilo, da bo govorila Å¡e o Äem drugem, kar ne bo tako negativno. V tem primeru jo pohvali, ker spoÅ¡tuje tvoje želje (in meje).
V razmislek…
V veÄini primerov gre tudi pri kroniÄnih pritoževalcih za to, da se ne morejo nikomur potožiti oz., da jih nihÄe ne jemlje resno. V svoji želji, da bi bili sliÅ¡ani, so se paÄ tako ‘zaciklali’, da na ljudi vplivajo zelo negativno in jih nihÄe ne želi dolgo v svoji bližini.
Le redko se kdo postavi na njihovo stran, saj povsod lahko posluÅ¡amo in beremo le, da naj se jim zavoljo lastnega zdravja v Äim veÄji možni meri izognemo. A smo lahko Å¡e bolj sebiÄni?! Na glas razmiÅ¡ljam, da je morda prav ta miselnost prispevala k Å¡e veÄjemu Å¡tevilu nezadovoljnih, zagrenjenih in osamljenih ljudi, o katerih lahko tudi vsak dan veÄ beremo/sliÅ¡imo?
Želela bi si, da ne, zato ti, dragi bralec, Å¡e posebej v tem predprazniÄnem Äasu toplo polagam na srce: povezanost je življenjska potreba vseh nas. Tvoj Äas, s poudarkom na soÄutju, je (vedno) najdragocenejÅ¡e darilo.
Lepo bodi!
(vir Psycology Today in Lifehacker.com)
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.