V krizi: kako se naučite prepoznavati dobre stvari…

Dandanes, ko je toliko govora o krizi in o pozitivnem razmiÅ¡ljanju kot reÅ¡itev iz krize na drugi strani, včasih postanem že kar rahlo vznemirjena (kar je samo lepÅ¡i izraz za jezna). Odločila sem se, da napiÅ¡em nekaj vrstic na temo famoznega pozitivnega razmiÅ¡ljanja – pa obljubim, da ne bom leporečila, ker to ni v moji navadi. Tako da se opravičujem, če ste pričakovali, da vam bom rekla, »samo pozitivno razmiÅ¡ljajte in vse bo v redu!« Ker tega niti slučajno ne bom. Å e posebej, ker  bi s tem pokazala veliko neobzirnost, če ste po naravi večni pesimist ali pa ste slučajno eden izmed tistih, ki ga je posrkal vrtinec stanja v družbi in ste zadnje čase pod hudimi osebnimi obremenitvami. In če bi se zjutraj najrajÅ¡i pokrili s kovtrom v upanju, da vam sploh ne bi bilo treba vstati. Zelo dobro namreč vem, da vaÅ¡e slabo počutje namreč ni rezultat tega, da bi si zjutraj rekli: “danes bom pa slabe volje…” In enako torej ne bo zadostovalo, če si boste samo rekli: “danes bom pa dobre volje… ” Ne, žal tako enostavno ne gre, ampak to ste zagotovo tudi sami že ugotovili… 😉

Kako je torej brez odvečnega balasta možno v enem stavku napisati celo »znanost« o tem, kako se soočiti in populiti svoj plevel v vrtu, ki mu rečemo Odnos do sveta, ter ga zasaditi z pozitivnimi semeni? Resnično se vse začne z enim korakom (ki pa ni niti najmanj preprost in se ne bom opravičila, ker sem spet iskrena): svojo pozornost moramo od slabega, kar se nam trenutno dogaja, preusmeriti na vse, kar je dobrega, pa če se zdi še tako neznatno.  Vidite, to pa ne pomeni, da morate ves čas razmišljati samo o lepih stvareh ali pa odmisliti vse težave, ker je to Sizifovo delo, sploh če se vse okrog vas podira. Ključ do izboljšanja počutja in situacij je v tem, da takoj začnete prepoznavati tiste male stvari, ki še vedno obstajajo v vašem življenju ali pa so celo del vas. Žal je tako, da ena sama slaba stvar zasenči sto dobrih in sama se še vedno sprašujem, zakaj je tako. En sam neprijeten dogodek vas bo zelo verjetno vrgel iz tira, pa čeprav ste pred njim doživeli toliko dobrih!

Kako torej »preklopiti na pozitivno«?

Uh, kako lepo bi bilo, če bi lahko preklopili tako enostavno kot je vklop stikala… Ampak ne gre tako.
ÄŒe ste oseba, ki vedno opazite samo tisto, kar je narobe in kar ni v redu, naj vas potolažim, da z vami ni nič »narobe«. Sami sebe ste z leti tako natrenirali. Leta in leta ste ponavljali, kar so vas naučili. Ker ponavljanje je mati učenja. Za drugačno razmiÅ¡ljanje torej ni dovolj samo novo znanje (delavnice, seminarji, knjige, tone knjig), pač pa treniranje, ponavljanje, dokler ne pridobite novih navad. Dobra novica je, da s prizadevnostjo in vztrajnostjo to ne bo trajalo dolga leta, kolikor ste jih potrebovali za slabe navade, vendar vas moram opozoriti, da bo vaÅ¡e potrpljenje precej na preizkuÅ¡nji (»Zakaj traja tako dolgo?«; »Zakaj Å¡e ni drugačnih rezultatov?«; “Sigurno delam kaj narobe”…)

Najprej se vprašajte: ali res lahko trdim, da gre v mojem življenju (vedno) vse narobe in da nič ni tako kot bi si želel-a? Če imate s tem vprašanjem težave in ne morete takoj prepoznati vsaj treh stvari, za katere ste neskončno hvaležni, da obstajajo v vašem življenju, potem vam toplo priporočam, da naredite naslednje:

1. Kaj sem danes naredil-a dobrega? (Če se vam zdi, da niste ničesar takega naredili, je morda kdo drug naredil nekaj dobrega za vas?)

2. Česa sem se danes vsaj za trenutek razveselil-a? (Pa ne zanikajte takoj, da se vam ni nič takega zgodilo, ker najbrž ne živite v izolaciji in v popolni temi: kaj pa nasmeh, dobra pesem,  sonce, ki je pokukako izza oblaka, dobro kosilo, prijateljski klepet, nadvse okusna kava,   otroški poljubček…)

3. Kaj je bilo danes najboljše (najlepše), kar se mi je zgodilo? (No, potrudite se, saj ni tako težko…)

4. Čemu ali komu se nikoli ne bi mogel- odpovedati? (No, vidite, več kot 3 stvari so, za katere ste lahko zelo hvaležni..;-))

Tako. Lažje ne gre. Presenečeni nad tem, da je to za začetek dovolj? Res vam ni treba narediti ničesar bolj revolucionarnega. Toda naj vas ne preslepi enostavnost te vaje.  Enkrat ne bo zadostovalo. Enkrat ni nobenkrat. Ponovite to vajo vsak dan, vsaj 3 tedne.  Če se vsak dan potrudite in naredite le eno malo osredotočeno dejanje, eno izboljšavo, boste sčasoma prišli do osupljivih rezultatov.

Za vas,

Saša

p.s. ÄŒe ste starÅ¡i,  je tretje vpraÅ¡anje najboljÅ¡e darilo, ki ga lahko daste svojemu otroku – pri večerji ali pa pred spanjem se lahko poigrate tako, da vsak pove svoj najlepÅ¡i utrinek dneva in pa kaj si bo od tega dne najbolj zapomnil… Otroci uživajo in navajeni bodo prepoznavati dobre stvari, namesto slabih 🙂