Danes dopoldne sva imeli z neko gospo zanimiv pogovor o Å¡katlah –  na temo, kako se bolje organizirati – vendar so mi njene Å¡katle  pravzaprav dale Äisto drugo asociacijo,  da danes napiÅ¡em nekaj o tem, kako zelo smo vsi ujetniki svojih lastnih Å¡katel in omejeni v razmiÅ¡ljanju…
Ste se kdaj zamislili nad tem, da nas že ob samem rojstvu v porodniÅ¡nici položijo v Å¡katlo? In doma v malo veÄjo, a Å¡e vedno precej  majhno Å¡katlo. Pa v posteljico z reÅ¡etkami, ograjico, stajico, otroÅ¡ki voziÄek, nakupovalni voziÄek. Vrtec je tudi ena zelo pisana Å¡katla. In potem Å¡olske uÄilnice niso niÄ drugega kot le iz leta v leto manj barvne in vse bolj sive Å¡katle. V službi te spet zaprejo v pisarno – Å¡katlo ali celo v stekleno skrinjo, kar pa ni prav niÄ bolje…
Stopiti iz te svoje Å¡katle je kot bi odprl Pandorino skrinjico. Nikoli ne veÅ¡, kaj vse (ne-varnega) se bo zgodilo. Toda vsaj veliko veÄ možnosti imamo, da npr. sreÄamo … Å¡e kakÅ¡no osebo iz druge Å¡katle, seveda. In recimo, da se nekega dne odloÄita, da kupita novo Å¡katlo, v kateri bosta od zdaj naprej skupaj živela. Ali pa se ta oseba priseli kar v vaÅ¡o Å¡katlo… A pozor – s svojo Å¡katlo seveda!  A je sploh kaj Äudnega, Äe drug drugega ne sliÅ¡ita, ko pa sta obdana s tolikimi obrambnimi zidovi in vsak v svojem prepriÄanju, da se mora drugi vedno nam prilagoditi?!
Razumevanje, da smo od rojstva dalje vsi odraÅ¡Äali v svojih Å¡katlah, zagotovo podre prvega od obrambnih zidov: zaÄnimo razumeti, da smo si drugaÄni in da vsak svojo Å¡katlo dojema drugaÄe – predvsem pa, da se v njej poÄuti najbolj varno, ne glede na to, kakÅ¡na je. In da si od vsega najbolj želi samo mir v svoji Å¡katli, za kar ima vso pravico.
Ko pa razumemo tudi, da naÅ¡a Å¡katla ni tudi cel naÅ¡ svet in da nas njene stene omejujejo, potem lahko konÄno svobodno stopimo skozi vrata – brez prizadevanja, da se morajo drugi prilagoditi nam.
Zapiranje v Å¡katle in varovanje njenega vakuuma torej poveÄuje naÅ¡o obÄutljivost in vse naÅ¡e druge Å¡ibkosti. Kajti, Äe imamo ves Äas obÄutek, da moramo ves Äas biti na preži in braniti svoj teritorij, potem težko razmiÅ¡ljamo o tem, da bi ga lahko osvajali.
Å ele ko se nekoliko odpremo, lahko pridejo do izraza tudi nekateri naÅ¡i drugi talenti, za katere morda Å¡e niti ne vemo, da jih imamo. ÄŒisto možno je, da se nikoli veÄ ne bomo dali zapreti nazaj v Å¡katlo. Razumeti, da smo drugaÄni, da se vsi ne odzivamo na enak naÄin in da nas ne usmerjajo iste stvari, je zares napredek. Nikogar nimamo pravice zapirati v svojo Å¡katlo in nikomur nimamo pravice oÄitati, Äe sploh noÄe živeti v Å¡katli.
VaÅ¡a odloÄitev je ali boste kdaj koli sploh pokukali iz svoje Å¡katle ali pa boste raje ostali notri, »na varnem« in se Å¡e naprej spraÅ¡evali, zakaj ste sami in zakaj vas nihÄe ne sliÅ¡i (ne razume).
“Velike sanje … nikoli sploh ne grejo iz Å¡katle. Veliko neobiÄajne volje je potrebne, da izpostaviÅ¡ svoje sanje, da jih ponosno pokažeÅ¡ in reÄeÅ¡ “Kako dober ali kako slab sem?” Tukaj vstopi pogum.” – Erma Bombeck
VaÅ¡a SaÅ¡a 🙂
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.