MIHA: Sranje, oÄi, totalno sit sem te Å¡ole!
OÄŒE: Zakaj?
MIHA: Ah, Äista izguba Äasa.
OÄŒE: No, vsi se vÄasih tako poÄutimo. Tudi meni se je zdelo tako. Le malo moraÅ¡ potrpeti, pa bo minilo.
MIHA: Ne vem, zakaj ne morem jaz biti tako kot Jan. Ima svojo delavnico in zasluži veliko denarja.
OÄŒE: Ti nisi kot Jan. Jan je že zamudil izobraževanje. Verjemi mi, noÄeÅ¡ konÄati kot on.
MIHA: Kaj pa je narobe z Janom?!
OÄŒE: Saj nisem rekel, da je kaj narobe z njim. Gre samo za to, da ti ne boÅ¡ zapravil priložnosti za dobro izobrazbo… po vsem, kar sva z mamo naredila zate.
MIHA: Pa saj vaju nikoli nisem prosil za to!
OÄŒE: Sicer pa, Äe bi malo manj Äasa preživel za raÄunalnikom in veÄ za Å¡olo…
MIHA: Ah daj no…brez veze…Pozabi, noÄem veÄ govoriti o tem!*
Se tudi pri vas doma veÄina pogovorov konÄa nekako tako? Kdaj ste se nazadnje pogovarjali z nekom in ste tudi zares sliÅ¡ali, kaj vam je želel povedati (Å¡e posebej vaÅ¡ega otroka)?
Seveda boste najbrž rekli, da tudi vas že dolgo ni nihÄe posluÅ¡al. Kaj Å¡ele sliÅ¡al!  VeÄinoma namreÄ sliÅ¡im pritožbe, da se je z drugimi nemogoÄe pogovarjati, ker sploh ne posluÅ¡ajo. Poznam tudi ljudi, ki na prvi pogled delujejo kot dobri sogovorniki (ker bolj malo govorijo in veÄ posluÅ¡ajo), a tako je samo na povrÅ¡ju. Za njih je vse, kot da sliÅ¡ijo prviÄ ;-)…
SliÅ¡ati in biti sliÅ¡an. Danes že skoraj misija nemogoÄe. Tako zelo smo v pomanjkanju razumevanja, da so naÅ¡i pogovori postali prava bitka za prevlado, kdo bo lahko povedal svoje mnenje. Le redko kdo Å¡e posluÅ¡a. In Å¡e manj jih zares sliÅ¡i. Kar je bistvena razlika. In veÄ kot bo Ävekanja v nedogled in mlatenja prazne slame po družabnih omrežjih , bolj bomo pogreÅ¡ali prave pogovore in bolj bomo cenili tiste ljudi, ki nas bodo dejansko sliÅ¡ali…
PosluÅ¡ati in tudi sliÅ¡ati sogovornika res ni lahko delo. Se pa splaÄa potruditi, Äe želite izpolnjujoÄe odnose. Å e posebej to velja za komunikacijo z otroci, ko jih veÄinoma samo na pol posluÅ¡amo, pa Å¡e to tako, da jim med kuhanjem in drugimi opravili kažemo hrbet (to velja predvsem za vas, mame!)
Trije sprožilci so, ki vam pokažejo, kdaj bi morali v pogovoru (še posebej doma) ugasniti svoje misli in to, kar bi želeli povedati, ter aktivno prisluhniti sogovorniku (še posebej otroku).
• ko sogovornik postane zelo Äustven
• ko sogovornik izrazi, da se ne poÄuti razumljenega
• ko sami niste prepriÄani ali razumete, kaj vam oseba sporoÄa (kaj misli)
Aktivno posluÅ¡ati pomeni, da ste prisotni TUKAJ in ZDAJ (brez tipkanja po telefonu ali tablici ali buljenja v ekran, dragi oÄetje!), pozorni in osredotoÄeni samo na sogovornika, da se poskuÅ¡ate vživeti v njega in njegovo situacijo (empatija). Ne obremenjujte se s tem, da otrok od vas priÄakuje reÅ¡itev, kajti veÄinoma si samo želi, da je sliÅ¡an in razumljen. ÄŒe mislite, da to ne drži, se vpraÅ¡ajte ali tudi vam ne odleže že samo, Äe ste sliÅ¡ani?
Zdaj pa Å¡e primer, kako bi oÄe Å¡e lahko speljal pogovor, Äe bi se mu povsem posvetil (ga aktivno posluÅ¡al):
MIHA: Sranje, oÄi, totalno sit sem te Å¡ole!
OČE: Sit si šole?
MIHA: Ja, do grla! To je Äista zguba Äasa.
OČE: In se ti zato zdi, da nikamor ne prideš?
MIHA: Ja, toÄno to. Mislim, poglej si Jana. Pustil je Å¡olo in zdaj služi veliko denarja doma v garaži, kjer si je naredil delavnico. Mislim, da je delo veliko bolj smiselno kot uÄenje.
OÄŒE: MisliÅ¡, da je plaÄano delo veliko pomembnejÅ¡e od Å¡olanja?
MIHA: No, ne ravno, da je bolj pomebno. Ampak vÄasih se mi pa res zdi, da bi mi bilo veliko bolje, Äe ne bi bil veÄ v Å¡oli.
OÄŒE: VÄasih? Kdaj naprimer?
MIHA: Kot danes, naprimer. Dobil sem slabo oceno pri matematiki.
OČE: Aha, že razumem. Se ti zdi, da bi moral prekiniti s šolanjem zaradi ene slabe ocene?
MIHA: No, mislim, da ne. MogoÄe bom pa Å¡e malo vztrajal… Hvala, oÄi, da si me posluÅ¡al.*
OK, ne recite zdaj, da imate vi pa Äisto premalo Äasa in preveÄ obveznosti, da bi se tako pogovarjali s svojimi otroci – vpraÅ¡ajte se, kaj vam je bolj pomembno!
NaslednjiÄ, ko se bo npr. vaÅ¡ otrok/partner/prijatelj želel pogovoriti z vami, upoÅ¡tevajte naslednje: prekinite s tistim, kar poÄnete in se obrnite k sogovorniku (glejte ga v oÄi); ne posluÅ¡ajte samo besed, ampak zaznajte tudi njegove obÄutke; pokažite iskreno zanimanje zanj; ponovite, kar vam pove; prosite za pojasnilo, Äe ga ne razumete dobro; dajte svoje obÄutke za nekaj trenutkov na stran; povejte svoje mnenje Å¡ele, ko je on konÄal. Zagotovo  na zaÄetku ne bo Å¡lo takoj tako gladko, toda spomnite se, da vaja (ponavljanje)  dela mojstra!
Saša
(dialoga prirejena po “7 navad uspeÅ¡nih ljudi”, S. Covey)
Sem mama, žena, samosvoja. Vedno sem si prizadevala za dobre odnose, a predolgo sem od drugih (sploh od moža) priÄakovala, da se bodo bolj potrudili. Priznam, bila sem težka.
Ponosna sem, da sem uspela v zadnjih 9,5 letih zgraditi lepÅ¡e in boljÅ¡e odnose in z iskrenimi pogovori pridobiti Å¡e dodatne bogate izkuÅ¡nje na podroÄju motivacije, komunikacije in razreÅ¡evanja konfliktov. Z individualnimi svetovanji, mentorstvom, izobraževanjem sem že mnogim posameznikom pomagala do boljÅ¡ega odnosa s sabo in drugimi.
Kopirano! 7 habbits..stephen covey..podpisala se je pa Saša..