Slaba samopodoba

Ali se v odnosu počutiš kot žrtev?

Ali misliš, da je težava v tem, kako se drugi obnašajo do tebe? Da bi bilo vse bolje, če bi se le oni spremenili?

Ker smo soočeni s tem, kako se drugi obnašajo, je povsem naravno, da prej opazimo njihovo obnašanje, kot pa svojega.

Toda na žalost tisti, ki živijo v prepričanju, da bi morali drugi nekaj narediti in spremeniti svoje obnaÅ¡anje, nimajo najboljÅ¡e napovedi za prihodnost. Bolj kot se trudijo, da bi spremenili druge, bolj napeto postaja v odnosu…

Če to doživljaš iz dneva v dan, si dobesedno obsojena na razočaranje. Tvoj partner (ali pa kdor koli drug) se po vsej verjetnosti ne bo spremenil, vsaj dokler bo čutil ta pritisk s tvoje strani. Vajin odnos se na ta način ne bo izboljšal.

Te nenehno skrbi za vajin odnos?

Ne bo ti všeč, kar ti bom zdaj povedala: skrbi te, ker te je strah. Ko si z nekom v odnosu, še posebej intimnem, si ranljiva. Bolj kot si mu blizu, večja je verjetnost, da boš prizadeta. In tega te je strah.

Kako se želimo izogniti bolečini? Tako, da poskušamo ohraniti nadzor, ta pa se skriva v mnogih oblikah, zelo pogosto tako, da želimo nadzorovati svojega partnerja in vse, kar se v zvezi z njim dogaja.

Z nadzorom dobimo iluzijo, da imamo stvari pod nadzorom, čeprav se v resnici stanje nič ne izboljša.

Nadzor  je odlična krinka, da zbežiš pred neprijetnimi občutki, s katerimi se nočeš soočiti. Ukvarjaš se s partnerjem, otroki in vsemi drugimi In tako resnično odmikaš pozornost s sebe – edine osebe, ki jo lahko spremeniš.

Če nisi zadovoljna v službi, je lažje, da se pritožuješ, kot pa, da se ukvarjaš s težavami v službi.

Če se boriš s svojo težo, je lažje, da se ukvarjaš s partnerjem, kot da bi se bolje prehranjevala.

Če mora vedno biti vse po tvoje, je lažje, da kriviš partnerja za to, da ti ni prej povedal, če ga kaj moti…

Če je tvoj partner tisti, ki ima vedno prav, je lažje, da kriviš njega, da ne spoštuje tvojih občutkov in da mora vedno biti vse po njegovem…

Kot vidiš, ni nujno, da je tisti, ki nadzoruje vedno tudi v glavni vlogi, lahko je ta vloga tudi pasivna (si v vlogi žrtve).

Če ti je partner ali kdo drug  že kdaj rekel, da si prezahtevna, da mora biti vedno vse po tvoje, ti pa mu zameriš, ker je on tako neodločen,  ali pa če si sita tega, da mora vedno biti vse po partnerjevo in mu to zameriš, potem vedi, da ima to še največ opraviti s tem, da ne spoštuješ sebe -  s tvojo slabo samopodobo.
Ne glede na to, v kakÅ¡ni vlogi si – bodisi, da si prevelik ‘kontrol frik’ ali pa, da imaÅ¡ opravka s ‘kontrol frikom’, lahko to spremeniÅ¡ – s tem, da začneÅ¡ pri sebi.

Tvoja najpomembnejša naloga

Ko začneÅ¡ prepoznavati svoje obnaÅ¡anje, svoje reakcije, se zares začne preobrazba – tebe in tvojih odnosov.

Kot po čudežu, se že zelo kmalu tvoj partner in vsi, s katerimi si v kakršnem koli odnosu začnejo do tebe obnašati drugače. Vse postane lažje. Tvoji odnosi postanejo vir zadovoljstva. Nehaš se boriti za pozornost, nehaš brezciljno tekati sem in tja, življenje te neha premetavati, ker se  zasidraš, umiriš. Namesto, da si ves čas zaskrbljena, začneš uživati v vsakem dnevu posebej.

Ta sprememba je proces, skozi katerega te vodim:

Spoznaj posledice tega, da hočeš vedno imeti prav ali pa da vedno prva popustiš. Nauči se postaviti zase (in ostati živa )
Ugotovi, kdaj in zakaj si se izgubila v odnosu –  kdaj si pozabila na svoje želje in cilje in si delala samo Å¡e, kar se od tebe pričakuje. Znova se poveži s sabo in s svojimi potrebami tako, da bosta zadovoljna oba s partnerjem (da ne boÅ¡ več imela občutka, da se samo razdajaÅ¡ za druge).
Prepoznaj svoje razloge za nadzor, ljubosumje in negotovost in prepreči, da bi še naprej škodovali tvojim odnosom
Nauči se, kako namesto, da se samo odzivaÅ¡ na situacije, dejansko narediÅ¡ in rečeÅ¡ tisto, kar čutiÅ¡ in želiÅ¡ – tako, da si ne boÅ¡ ustvarjala novih front
VSI tvoji odnosi bodo drugačni, ne glede na trenutno situacijo, ker bodo bolj iskreni, odprti, ljubeči
Veliko bolj boš umirjena in precej manj zaskrbljena

 

Daj mi 2-3 mesece, da postaneš najboljša verzija sebe. Tukaj lahko zaprosiš za informativni telefonski posvet (brezplačno) in preveriš, ali ti to ustreza 

 Lahko pa mi pošlješ mail l , če imaš kakšno vprašanje.

Ta proces ni lahek, ni pa niti naporen. ÄŒe iščeÅ¡ bližnjice in hitre reÅ¡itve, potem išči naprej.  In mislim, da je prav, da veÅ¡ tudi, da to ne bo samo ‘ukvarjanje s sabo’, čemur smo danes priča. Ne gre za izključno ‘delo na sebi’, pač pa hkrati tudi za to, kaj potrebujejo in čutijo drugi. Menim, da le tako zares osebnostno rastemo.